RSS FEED
Наш банер
НАШІ друзі
Статистика
Besucherzahler mail order russian
счетчик посещений

Категорія ‘Постаті’

Катерина ПЕТРИЧЕНКО. ПОСТАТЬ ДАНИЛА ТЕРПИЛА (ОТАМАНА ЗЕЛЕНОГО) В ОЦІНКАХ СУЧАСНИКІВ І НАЩАДКІВ

Катерина Петриченко – провідний науковий співробітник відділу використання інформації документів Центрального державного архіву зарубіжної україніки, kwita@ukr.net

Чергова доба радикальних змін в українській історії спонукає до пошуку історичних аналогій та привертає увагу до революційних постатей минулого. Серед таких – Данило Ількович Терпило, більше відомий як отаман Зелений. Ким він був? Що зробив для народу, який, щоб увічнити пам’ять про свого героя, навіть склав про нього думу [1], чим так не сподобався радянській владі, яка впродовж усього часу висвітлювала його постать тільки в чорних тонах? Читати далі »

Дар’я СТОЯН. ЮЛІАН ВАССИЯН ЯК ПРЕДСТАВНИК УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛІЗМУ

Дар’я Стоян – кандидат філософських наук, ст. викладач Державного економіко-технологічного університету транспорту, dariastoian@ukr.net

Серед провідних діячів українського національно-визвольного руху, спадщина котрих дещо (і незаслужено) призабута у нинішні часи, привертає увагу постать публіциста, політика, ідеолога ОУН Юліана Вассияна.

Юліан Іванович Вассиян народився 12 січня 1894 р. в селі Колоденце, повіту Жовква (Галичина), в учительській родині.

Згодом через призначення батька шкільним управителем родина Вассиянів переїхала до іншого села – Дзіболки Жовквівського повіту, де Ю. Вассиян і закінчив народну школу. Згодом він навчався у Львові в Українській академічній гімназії, яку закінчив у 1913 р. Приблизно тоді відбувається формування його політичної позиції, яка починає виявлятися у щирому патріотизмі, глибокій пошані до української культури та захисті української мови, що яскраво проявилося під час його навчання у Львівському університеті Яна Казиміра, до якого Ю. Вассиян вступив одразу після закінчення гімназії. Читати далі »

Наталія РУДНІЧЕНКО. СЕРГІЙ КОРОЛЬОВ: УКРАЇНСЬКИЙ ГЕНІЙ НЕБА

Наталія Рудніченко – кандидат філологічних наук, член Національної спілки журналістів України

Кожна велика нація може похвалитися особистостями, подвижницька діяльність яких, маючи  глобальне значення, тим не менше, з певних причин залишається  в тіні більш резонансних співвітчизників – державотворців, воєначальників, митців, пророків… Говорячи про українців, праця яких зробила внесок у розвиток людства, хочеться згадати насамперед Сергія Корольова. Адже цей видатний вчений народився саме в січні. У космічній галузі його ім’я рівноцінно Номеру Один. Завдяки Сергію Корольову був створений перший штучний супутник Землі. Вперше у світі здійснено космічний політ людини і її вихід у відкритий простір… У 1950-60-х ракети Корольова “Восток” і “Восход” знав увесь світ. Але – не знав імені Конструктора, котрому людство неабияк завдячує поступом ракетно-космічної галузі.

Життя Корольова було справжнім випробуванням. Він мав улюблену роботу, визначні, відомі у світі досягнення, беззаперечний авторитет серед колег. З іншого боку, – тотальне засекречення імені, поневіряння в концтаборах, роки роботи у закритих інститутах- “шаражках”, тріщини в особистому житті…

Але він пройшов  крізь усе з гідністю. Можливо, далася взнаки загартована козацька кров, адже прадід видатного вченого по матері був ніжинським козаком. А можливо, він просто усвідомлював свій великий обов’язок перед людством – і тому все життя, що б не траплялося, йшов з гордо піднятою головою. Читати далі »

Катерина ПЕТРИЧЕНКО. СИМОН ПЕТЛЮРА І ОТАМАН ЗЕЛЕНИЙ (Д. ТЕРПИЛО): ЕТАПИ ВЗАЄМОДІЇ ТА ЇХНІЙ ВПЛИВ НА ПРОЦЕСИ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ

Ідеологічні дискусії та соціальні суперечності в сучасній Україні нерідко мають своєю основою суспільні зрушення та політичні прецеденти минулого. Чимало матеріалу для роздумів тут можуть дати навіть персональні взаємини між провідниками визвольних змагань. Однією з найцікавіших сторінок такої взаємодії є стосунки між Головним отаманом військ УНР Симоном Петлюрою та чільником народного спротиву на Правобережній Київщині Данилом Терпилом (Зеленим) у 1918–1919 роках.

Зв’язки С. Петлюри та Д. Терпила починаються у листопаді 1918 р. Того року Зелений повернувся із заслання та з літа 1918 р. став членом підпільного ревкому, що діяв у його рідному містечку. Він зайняв різко антигетьманську позицію. Діяльність Д. Терпила на той час позначилась проведенням мітингів і зборів, активними виступами проти влади Павла Скоропадського та німецьких окупантів у Трипіллі та найближчих територіях.

У стосунках отамана Зеленого та Симона Петлюри можна виділити кілька етапів:

І етап – співпраця з Директорією, що тривала з листопада 1918 р. до початку січня 1919 р.

ІІ  етап – конфронтація з С. Петлюрою через власну прорадянську орієнтацію. Він тривав від початку січня до березня 1919 р.

ІІІ етап – антибільшовицький (його ще можна назвати самостійницьким, тобто періодом, коли отаман Зелений  офіційно не стояв на позиціях уряду  Директорії, але й не противився усіляким можливим контактам із нею). Він тривав з кінця березня до вересня 1919 р.

ІV етап – налагодження стосунків Д. Терпила (Зеленого) і С. Петлюри. Тривав із вересня 1919 р. до смерті отамана Зеленого (за одними даними, у листопаді, за іншими – у грудні 1919 р.).

Розглянемо  детальніше ці етапи. Читати далі »